הפורמייקה תמיד הייתה חומר גלם מועדף בייצור מטבחים ודלתות בכלל. מאז גילויה של הפורמייקה בשנות החמישים ועד היום עברה הפורמייקה שינויים, תדמיתיים ואיכותיים, מרחיקי לכת. אפשרויות הגימור המתקדמות שפותחו בשנים האחרונות הכניסו אותה לתחום רהיטי היוקרה.

רבים מעדיפים ארונות מטבח מפורמייקה בשל תכונותיה המצטיינות, כי היא מגלה עמידות גבוהה יחסית לשריטות או לסימני בישול אחרים והיא קלה לניקוי ולתחזוקה. הליך היצור המהיר שלה, חוזקה ועמידותה, אחזקתה הנוחה ועלותה הנמוכה יחסית, הביאו לשילובה בעולם העיצוב, הלובש צורות חדשות ומתפתח כל הזמן.

מטבח פורמייקה 4 - ארונות מטבח פורמייקה

ארונות מטבח פורמייקה

קצת היסטוריה

השם פורמייקה השתרש משם החברה, שיצרה את החומר לראשונה (בדומה ל"פריג'ידר"). שני חוקרים אמריקאיים, פאבר ואוקונור, עשו היסטוריה כאשר חיפשו חומר בידוד חדש לתעשיית החשמל. הם גילו שניתן לייצר משרפים סינתטיים בלחץ ובחום גבוהים חומר מבודד, שיהווה תחליף ל"מיאקה" ("נציץ"), שהיה המחצב הטבעי, ששימש עד אז כחומר בידוד.

אותו תחליף זכה לשם "פור-מאיקה". בשנת 1913 הקימו שני החוקרים את חברת "פורמייקה". שעשתה לה שם עולמי ביצור לוחות בידוד לתעשיית החשמל.

בשנות החמישים תחום העיצוב בכלל ועיצוב המטבחים בפרט החל לחפש תחליפים זולים, פרקטיים ואסתטיים לרהיטים ולארונות המטבח. בתחילה נתקלו בקשיים בחיבור הפורמייקה ללוח הבסיס של הרהיט והטיפול בקצוות הלוח (קנטים) לא תמיד היה מושלם. הללו פגמו בניצול הפוטנציאל המלא של החומר ובתדמיתו. עם התקדמות הטכנולוגיה נמצאו הפתרונות.

מהי הפורמייקה? מהו הפניקס?

הפורמייקה מורכבת למעשה מכמה שכבות נייר, המונחות זו על גבי זו, ספוגות בשרפים סינתטיים, שעוברים תהליכים של כבישה בחום ובלחץ גבוהים. בסיום התהליך מתקבל המוצר המוגמר, הומוגני וקשיח.

בשנים האחרונות נכנס למבחר החומרים לחזיתות המטבח חומר חדש: פניקס, הדומה מאד במהותו לפורמייקה. הפניקס הוא חומר חדשני של למינציה המופק באמצעות תהליכי ננו-טכנולוגיה. צפיפות החומר בו גבוהה ולכן הוא מגיע לדרגה גבוהה מאד של גימור ואיכויות. הוא חומר מצוין לדלתות המטבח בעל עמידות גבוהה לשריטות, לחומרי ניקוי ויש לו הגנה משודרגת לטביעות אצבעות. לפניקס מספר גוונים אחידים בגימור סופר מט שמעניק לדלתות אלגנטיות מרשימה.

במטבחי next125 דלתות הפניקס מוצעות בשתי תצורות: דלת עטופה באחידות, עם שוליים וגב דלת תואמים לחזית, ודלת עם לוח פניקס מאסיבי, שיושב בתוך מסגרת אלומיניום מעוצבת דקיקה. המסגרת מגיעה בגוון נירוסטה (NX860) או שחור אוניקס (NX870). לפניקס מגע קטיפתי נעים והוא מוצע ב-4 גוונים לבחירה.

פניקס במטבח - ארונות מטבח פורמייקה

פניקס

חזיתות פורמייקה

מכיוון שהפורמייקה היא חומר מתועש ישנה חשיבות מאד גדולה לחברה המייצרת אותה. לא כל חזיתות הפורמייקות הן באיכות זהה. לעובי החומר ישנה משמעות רבה ואופן הציפוי וגימור השוליים של החזית יכתיבו הן את המראה הסופי שלה והן את עמידותה לשריטות, לטביעות אצבעות, ללכלוך וכדומה. כאשר הפורמייקה תהיה איכותית יהיה קשה להבחין אם מדובר בחזיתות פורמייקה, צבע או חומרים מתועשים אחרים.

עולם העיצוב ועיצוב המטבחים בתוכו הוא תחום צומח ומתפתח כל הזמן. תמיד ישנם חידושים בכיוונים רבים, הן בעיצוב והן בחדשנות הטכנולוגיה ובאיכויות. כדאי להיות סקרנים ופתוחים להיכרות עם האפשרויות המודרניות החדשות. הן יכולות תמיד להפתיע.

פורמייקה במטבח המודרני - ארונות מטבח פורמייקה